פוסט ראשון וכנס רופין לטכנולוגיות מתקדמות לבעלי צרכים מיוחדים (חלק א)

"טיימינג"

"טיימינג", סרגיי בונקוב, גן הפסלים במרכז האקדמי רופין. פרט מהפסל

זהו הפוסט הראשון בבלוג זה ובאתר זה, המוקדש כולו לבעלי מוגבלויות או בעלי צרכים מיוחדים (הגדרות אח"כ).  פוסט ראשון, בלוג ראשון. אני יודעת שאהיה נאיבית. לפחות בהתחלה. תסלחו לי על זה, נכון?  אני כאן ללמוד יחד אתכם ולשתף.

בכל אופן, במרץ השתתפתי "פאסיבית" (בעיקר הקשבתי וגם צילמתי, כתבתי, נהניתי, אכלתי, שתיתי ולא הרציתי) בכנס בנושא טכנולוגיות לטובת בעלי צרכים מיוחדים.  בעיני זהו סיפתח פתיח מצוין לבלוג. בייחוד שזאת הפעם הראשונה שהוא מוזכר ברשת לאחר האירוע (עד כמה שידוע לי).  את סקירת הכנס אחלק לשלושה חלקים. זהו החלק הראשון, שבו אביא את התמונה הכללית, מבלי להיכנס לפרטי ההרצאות.

הכנס
את הכנס אירח וארגן המרכז האקדמי רופין. כאן ניתן לקרוא על הנושאים כפי שפורסמו לקראת הכנס.
הגעתי מוקדם, ויצאתי לסייר בסביבה . המקום יפהפה, ירוק ונעים,  ושם גם צילמתי את הפסל שכל כך מתאים לנושא ומתנוסס בגאון בראש הפוסט.

חכמת הכנס
אהבתי מאוד את ארגון ההרצאות בכנס.  רעיונות מרכזיים מובילים עברו כחוט שני לאורך כל ההרצאות והפאנלים, מדגישים את הבסיס לכל פעילות יזמית בתחום.  כולנו יודעים את זה, וחלקנו שוכח לפעמים.

 

  • צורך – פיתוח טכנולוגיה צריך להתחיל מהצורך האמיתי בה, ולא מהחדשנות.
  • שימושיות – אם רוב הזמן הדגש הוא על ההיתכנות (feasibility) של טכנולוגיה , הרי שהיום, ובמיוחד בהקשרים לשמם התכנסנו, דגש לא פחות יש לשים על שימושיות (usability).  אם המשתמשים יתקשו או יסרבו להשתמש בטכנולוגיה מה הטעם לקידמה?
  • מולטידיסציפלינריות – פיתוח טכנולוגיות הנדסיות מתקדמות הוא תהליך רב תחומי, ולכן מומלץ שיהיו מעורבים בו בעלי הבנה מתחומים שונים, כבר בשלב התכנון.

 

אז מהם הצרכים מיוחדים או המוגבלויות  שנדונו?

פאנל דיון - צרכים מול פתרונות טכנולוגיים

פאנל דיון - צרכים מול פתרונות טכנולוגיים. משמאל לימין: מר נחמן פלוטוניצקי (מילבת), אמיר כהן (ביונס), פרופ' עמית גפן (אונ' ת"א), דר' עופר קרן (תל השומר)

(1) תעסוקה. (2) יזמות. (3) פתרונות למוגבלויות – שיקום ועצמאות, היו הנושאים המרכזיים.  המוגבלויות שבהן עסקו ההרצאות התפלגו בין התפקודים הבאים:

  • תנועת גפיים (כתוצאה משיתוק, שבץ, זקנה, ואחרים) – רוב
  • שמיעה
  • ראיה
  • מערכתית – הבית החכם  – בעיקר לקשישים.
  • דיסלקציה/דיסגרפיה.

נכון לרגע זה, אין לי מידע על החלק היחסי של כל בעלי מוגבלות מסוימת בתוך כלל בעלי המוגבלויות בארץ ובעולם.  אשתדל להביא את המידע בפוסטים הבאים.  הערות, הארות וקישורים יתקבלו בברכה.

הערות לעצמי
חכמת ההמונים – הדבר היחיד שלא הוזכר כמעט בכנס, ולטעמי זהו כלי וצד חשוב בתכנון וביצוע של הפיתוח הינו השימוש במדיה חברתית הן ככלי לקבלת משוב והן ככלי לאיסוף מידע רב ערך לקביעת צרכים ופתרונות.  אבל על כך בפוסט נפרד.

בפוסט הבא, על ההרצאות.

עלינו אלה