גוגל וגם פייסבוק וסקייפ – כלי תקשורת זמינים ונגישים חינם לכבדי שמיעה

גוגל פייסבוק סקייפ

ביום חמישי הקרוב יתקיים כנס טכנולוגיה שיעסוק בהגדלת נגישות לאנשים עם מוגבלות (לינק).  בהזדמנות זו כדאי להזכר באפשרויות הקיימות מתחת לאפנו.  קיימים היום כלים פשוטים, חינמיים וזמינים לכולם  – או לפחות לכל אותם אנשים המשתמשים במחשב ואינטרנט.  ברשומה הזאת אני רוצה לסקור כמה מהאפשרויות שיכולות להקל על תקשורת של כבדי שמיעה.  כל האפשרויות המוצגות כאן מאפשרות שיחה קולית או וידאו מלווה בטקסט.  השימוש בטקסט ככלי נלווה, מאפשר הבהרת דברים במידת הצורך.


אם אתם שולטים היטב במסתרי גוגל, פייסבוק וסקייפ – הפוסט הזה לא בשבילכם.  יחד עם זאת, אולי תרצו לשתף אותו עם אנשים שלדעתכם ירוויחו ממנו.

קרב גדול מתחולל בין גוגל לפייסבוק ובינתיים אנחנו מרוויחים מכך.

גוגל: ג'ימייל וצ'אט (טקסט, קול, וידאו) + יישומים לטלפונים חכמים

רובנו מכירים את גוגל – מנוע החיפוש הטוב ביותר שקיים היום בעולם, ולא רק בעיניי.  התברר לי שלא כולם מכירים את האפשרויות הזמינות במסגרת חשבון גוגל.

חלק מהאפשרויות הנ"ל זמינות להורדה גם כאפליקציות בטלפונים חכמים כדוגמת אייפון (4), בלקברי או סמסונג ואחרים, ויוצרות חבילת תקשורת ניידת זמינה ולא יקרה.  היום, כשכמעט כל מוסד ציבורי מספק אינטרנט אלחוטי חינמי, מי שידו אינה משגת תשלום קבוע על חבילת אינטרנט, יכול להשתמש ב"נקודות חמות" בבבתי קפה, בתי חולים, ומקומות רבים נוספים על מנת להשתמש בחבילת התקשורת מחוץ לבית.  על מנת לבדוק אילו יישמי גוגל מתאימים למכשיר שברשותכם, גלשו לכאן.  אמנם ההוראות באנגלית, אולם הן פשוטות:  כל שעליכם לעשות הוא לללחוץ על הכפתור הבולט בעמוד, לבחור את קידומת המדינה (ישראל – 972), ולהזין את מספר הטלפון של המכשיר הנייד שברשותכם.  אתם תקבלו מסרון למכשיר עם הוראות.

חשוב לדעת שצ'אט מתאפשר רק עם אנשי קשר בעלי חשבון בגוגל.

איך נרשמים:

אם עדיין אין לכם חשבון, גשו לכאן ופתחו לכם אחד.  הרישום פשוט ומהיר, רק עקבו אחר ההוראות.  מרגע שנרשמתם לחשבון, יש לכם גישה למגוון כלים קלים ונוחים לשימוש:  ג'ימייל – תוכנת הדואר האלקטרוני,  גוגל טוק (צ'אט) – תוכנת השיחה של גוגל – שיחת וידאו, שיחה קולית, שיחה בכתב , כולל שיחות ועידה של יותר משני משתתפים.  גוגל אף מאפשרת שליחת SMS-ים ללא עלות למספרים סלולריים של המפעילים אורנג' ופלאפון.

לכל השירותים תוכלו לגשת עם אותם פרטי חשבון שיצרתם בהרשמה לגוגל.  ממליצה למסור לגוגל כתובת אימייל נוספת לגיבוי במקרה ששכחתם סיסמה.  מסירת מספר טלפון נייד תעשה את השחזור קל עוד יותר – תקבלו אס.אמ.אס (מסרון) עם הסיסמא החדשה.

ג'ימייל (Gmail) מספקת סביבת עבודה נוחה מאוד לארגון, חיפוש, שליחה וקבלה של דואר אלקטרוני (קישור).  בעיניי גי'מייל היא כלי עבודה חשוב ונח.  המערכת מאפשרת יצירת תיוג אוטומטי ומקלה על ארגון וחיפוש דואר.  קל מאוד לאתר הודעת אימייל בת מספר שנים.  אם תרצו תוכלו לשמור גם את היסטוריית הצ'אטים שלכם.

ג'ימייל שומרת את רשימת אנשי הקשר שלכם.  אתם יכולים להוסיף אנשי קשר באופן ידני או לייבא את אנשי הקשר מחשבון הדואר אחר.  אנשים חדשים, איתם אתם מתכתבים יוספו לרשימת אנשי הקשר שלכם.

שיחת טקסט – בממשק הג'ימייל שלכם, בצד ימין למטה (או בצד שמאל, אם משתמשים בממשק אנגלי) מופיעים חלק מאנשי הקשר שלכם.  אלה האנשים שאיתם אתם מתכתבים ונמצאים בקשר התדיר ביותר.  בצד ימין למעלה, יש קישור לרשימת כל אנשי הקשר שלכם.  הצבת הסמן מעל איש קשר תפתח חלונית ובתוכה אתם יכולים לבחור באיזה אופן תרצו להתקשר עימו.

שיחה קולית ווידאו – להתקנה לחצו כאן.  התקנה כרגיל פשוטה, עקבו אחר ההוראות.  הגישה זהה לשיחת טקסט, רק לחצו על סמל וידאו או טלפון, לבחירה בין וידאו או שיחה קולית, בהתאמה.

ג'ימייל - חלון ההודעות הראשי

ג'ימייל - חלון ההודעות הראשי. החצים מסמנים אפשרויות צ'אט וניהול אנשי קשר וחשבון.

פייסבוק ( + סקייפ)

פייסבוק, הרשת החברתית שכבשה את העולם בתוך שנים ספורות, מציעה תקשורת נוחה הכוללת צ'אט טקסט ולאחרונה גם שיחות וידאו וקול.  כל שצריך לעשות הוא להרשם לפייסבוק, לאתר את החברים שלכם ולהתחיל לתקשר.  קחו בחשבון שייתכנו שיבושים – פייסבוק עורכת שינויים בתדירות גבוהה, ולעיתים חלק מהשירותים שהיא מציעה אינם פועלים באופן זמני.

לפני כשבוע פייסבוק הפעילה את סקייפ כשירות תקשורת בין חברים בתוך הרשת החברתית.  סקייפ מאפשרת ניהול שיחות קוליות ווידאו בתוך פייסבוק.

כאן נרשמים לשירות בעברית: לינק.

גם פייסבוק מאפשרת הורדת יישום ושימוש בטלפונים חכמים – קישור בפייסבוק.

 

סקייפ

סקייפ קיימת, כמובן, בנפרד מפייסבוק, והיא תוכנה מאוד פופולרית בעולם.  התוכנה מאפשרת ביצוע שיחות טלפון חינמיות בין מנויי סקייפ.  ניתן להשתמש בשירות גם לביצוע שיחות וידאו וצ'אט.  ניתן לחבר את חשבון הסקייפ שלכם לחשבון פייסבוק.

על מנת להשתמש בשירות יש להוריד את התוכנה אל המחשב האישי או לטלפון נייד (סמארטפון).

להורדת התוכנה למחשב האישי והסברים באנגלית:  לינק.  ניתן להוריד בעברית כאן.

 

אם אתם מכירים כלים פשוטים וזמינים נוספים לתקשורת נוחה לכבדי שמיעה, נשמח לשמוע!

עלינו אלה